Ohjelma – Program

 

Kuoronjohtajaseminaari-2014-800(1)

 

OHJELMA SUOMEKSI

Perjantai 12. syyskuuta

 

11:00 – 13:00                     Saapuminen ja majoitus

13:00                                  Seminaarin avaus

13:30 – 15:00                     Workshop 1: Meet the composer, Jaakko Mäntyjärvi (Suomi)

15:00 – 15:30                     Kahvitauko

15:30 – 17:00                     Workshop 2: Intonaatio, Veronika Portsmuth (Viro)

17:00                                  Päivällinen

18:00 – 18:45                     Yhteislaulua

19:00                                  Konsertti: Ensemble Norma

20:30                                  Iltaohjelmaa

 

Lauantai, 13. syyskuuta

 

8:00 – 9:00                         Aamupala

9:00 – 9:30                         Yhteislaulua

9:30 – 11:00                       Workshop 3: Kansanmusiikki & kuoro: Susanna Lindmark (Ruotsi)

11:00 – 12:30                     Vierailu Sibeliuksen kotitaloon Ainolaan (opastus englanniksi klo 11.30)      

12:30                                  Lounas

13:30 – 15:00                     Workshop 4: Kansanmusiikkia kuorossa, Ilona Korhonen & Kampin Laulu (Suomi)

15:00                                  Kahvi

15.30 – 17:00                     Workshop 5: Vokaalijazz, Jesper Holm (Tanska)

17:00                                  Päivällinen                              

18:00                                  Sauna

20:00                                  Iltaohjelmaa

 

Sunnuntai, 14. syyskuuta

 

8:00 – 9:00                         Aamupala

9:00 – 9:30                         Yhteislaulua

9:30 – 11:00                       Workshop 6: Complete Vocal Technique kuorossa, Sören Lillkung (Suomi)

11:00 – 12:00                     Päätös ja palaute

12:00                                  Lounas

                                           Lähtö, aikaa mahdollisille kokouksille

 

***

 

PROGRAM PÅ SVENSKA

Fredag 12. September

 

11:00 – 13:00                    Ankomst & inkvartering; Lunch

13:00                                  Seminariet öppnas

13:30 – 15:00                     Workshop 1: Meet the composer, Jaakko Mäntyjärvi (Finland)

15:00 – 15:30                     Kaffepaus

15:30 – 17:00                     Workshop 2: Intonation, Veronika Portsmuth (Estland)

17:00                                  Middag

18:00 – 18:45                     Allsång

19:00                                  Konsert: Ensemble Norma

20:30                                  Kvällsprogram

 

Lördag, 13. September

 

8:00 – 9:00                         Frukost

9:00 – 9:30                         Allsång

9:30 – 11:00                       Workshop 3: Folkmusik & kör, Susanna Lindmark (Sverige)

11:00 – 12:30                     Ett besök till Ainola, Sibelius’ hem (guidning på engelska kl. 11.30)

12:30                                  Lunch

13:30 – 15:00                     Workshop 4: Folkmusik & kör, Ilona Korhonen & Kampin Laulu (Finland)

15:00                                  Kaffepaus

15.30 – 17:00                     Workshop 5: Vokaljazz, Jesper Holm (Danmark)

17:00                                  Middag                               

18:00                                  Bastu

20:00                                  Kvällsprogram

 

 

Söndag, 14. September

 

8:00 – 9:00                         Frukost

9:00 – 9:30                         Allsång

9:30 – 11:00                       Workshop 6: Complete Vocal Technique i kör, Sören Lillkung (Finland)

11:00 – 12:00                     Avslutning och feedback

12:00                                  Lunch

                                           Avfärd; tid för eventuella möten

 

***

 

PROGRAM IN ENGLISH

Friday, September 12

 

11:00 – 13:00                     Arrival

13:00                                  Opening

13:30 – 15:00                     Workshop 1: Meet the composer, Jaakko Mäntyjärvi (Finland)

15:00 – 15:30                     Coffee

15:30 – 17:00                     Workshop 2: Intonation, Veronika Portsmuth (Estonia)

17:00                                  Dinner

18:00 – 18:45                     Sing-along

19:00                                  Concert: Ensemble Norma

20:30                                  Evening program

 

Saturday, September 13

 

8:00 – 9:00                         Breakfast

9:00 – 9:30                         Sing-along

9:30 – 11:00                       Workshop 3: Folk music & choir: Susanna Lindmark (Sweden)

11:00 – 12:30                     Visit to Ainola, Jean Sibelius’s home museum (guiding in english 11.30)

12:30                                  Lunch

13:30 – 15:00                     Workshop 4: Folk music at the choir, Ilona Korhonen & Kampin Laulu (Finland)

15:00                                  Coffee

15.30 – 17:00                     Workshop 5: Vocaljazz, Jesper Holm (Denmark)

17:00                                  Dinner

18:00                                  Sauna

20:00                                  Evening program

 

Sunday, September 14

 

8:00 – 9:00                         Breakfast

9:00 – 9:30                         Sing-along

9:30 – 11:00                       Workshop 6: Complete Vocal Technique at the choir, Sören Lillkung (Finland)

11:00 – 12:00                     Ending and feedback

12:00                                  Lunch

Departure