Spira Ensemble etsii kuoronjohtajaa

tiistai, 19 maaliskuu 2019 08:57

Spira Ensemble etsii kuoronjohtajaa

SPIRA ENSEMBLE ETSII UUTTA JOHTAJAA

Spira Ensemble etsii uutta kuoronjohtajaa syksystä 2019 alkaen.

Spira Ensemble on Helsinkiläinen sekakuoro joka on perustettu 2013 yhdistämään joukko kokeneita laulajia tavoitteenaan projektiluontoinen mutta kunnianhimoinen kuorotoiminta. Kuoro on kuitenkin muotoutunut enemmän säännöllisesti työskentelevän kamarikuoron suuntaan. Spiran tavoitteena on olla eteenpäin suuntautuva kuoro suomalaisessa kuorokentässä, edistää vokaalimusiikin esittämistä Suomessa ja Pohjoismaissa, sekä edustaa suomalaista kuoro-osaamista sekä kotimaassa että kansainvälisesti. Kuorolaiset ovat omistautuneita laulajia, jotka omaavat pitkän kuorotaustan ylioppilaskuoroissa tai musiikkiopistoissa.

Spira harjoittelee normaalisti Helsingissä yhden arki-illan (3h) sekä yhden viikonlopun päivän (6h) kuukaudessa.

Toivomme sinulta:

– Vankkaa, monivuotista kokemusta kuoronjohdosta, sekä vastaavaa asiaankuuluvaa koulutusta.
– Kykyä toimia kuoron taiteellisena johtajana, sekä harjoitusten vetäjänä ja konserttien johtajana.
– Vahvaa omaa taiteellista näkemystä ja visiota, sekä kunnianhimoa ja motivaatiota kehittä kuoroa.
– Syvää perehtyneisyyttä sekakuoron ohjelmistoon sekä esityskäytäntöihin.
– Kiinnostusta kuoron toimintakieleen ruotsiin. Ruotsin kielen taito on etu, mutta ei edellytys.
– Vastakaikua kuorolle sosiaalisena kokonaisuutena, ja ymmärrystä yhteenkuuluvuuden merkitykselle kuoroinstrumentille.

Spiran menestyksistä ja konserteista viime vuosina voidaan mainita:

– Grand Prix -voitto ja kolme kultaleimaa Tampereen Sävelessä 2015.
– Evert Ekroth -palkinto 2015.
– Yleisradion parhaan kotimaisen kuoron palkinto Harald Andersén -kilpailussa 2016.
– Mahlerin kahdeksannen sinfonian esitys Radion sinfoniaorkesterin kanssa Helsingin Juhlaviikoilla 2018, johtajana Hannu Lintu.

Oletko sinä Spiran uusi taiteellinen johtaja? Lähetä hakemuksesi sisältäen CV:n ja palkkatoivomuksen viimeistään 30.4.2019 osoitteeseen spiraensemble@gmail.com.

Lisätietoja antaa:
Cecilia Wikman
Puheenjohtaja, Spira Ensemble
Puhelin: 040-163 85 93
Sähköposti: spiraensemble@gmail.com.

Ilmoituksen vanhenemisajankohta: 30.4.2019

Spira Ensemble etsii uutta kuoronjohtajaa syksystä 2019 alkaen.

Spira Ensemble on Helsinkiläinen sekakuoro joka on perustettu 2013 yhdistämään joukko kokeneita laulajia tavoitteenaan projektiluontoinen mutta kunnianhimoinen kuorotoiminta. Kuoro on kuitenkin muotoutunut enemmän säännöllisesti työskentelevän kamarikuoron suuntaan. Spiran tavoitteena on olla eteenpäin suuntautuva kuoro suomalaisessa kuorokentässä, edistää vokaalimusiikin esittämistä Suomessa ja Pohjoismaissa, sekä edustaa suomalaista kuoro-osaamista sekä kotimaassa että kansainvälisesti. Kuorolaiset ovat omistautuneita laulajia, jotka omaavat pitkän kuorotaustan ylioppilaskuoroissa tai musiikkiopistoissa.

Spira harjoittelee normaalisti Helsingissä yhden arki-illan (3h) sekä yhden viikonlopun päivän (6h) kuukaudessa.

Toivomme sinulta:

– Vankkaa, monivuotista kokemusta kuoronjohdosta, sekä vastaavaa asiaankuuluvaa koulutusta.
– Kykyä toimia kuoron taiteellisena johtajana, sekä harjoitusten vetäjänä ja konserttien johtajana.
– Vahvaa omaa taiteellista näkemystä ja visiota, sekä kunnianhimoa ja motivaatiota kehittä kuoroa.
– Syvää perehtyneisyyttä sekakuoron ohjelmistoon sekä esityskäytäntöihin.
– Kiinnostusta kuoron toimintakieleen ruotsiin. Ruotsin kielen taito on etu, mutta ei edellytys.
– Vastakaikua kuorolle sosiaalisena kokonaisuutena, ja ymmärrystä yhteenkuuluvuuden merkitykselle kuoroinstrumentille.

Spiran menestyksistä ja konserteista viime vuosina voidaan mainita:

– Grand Prix -voitto ja kolme kultaleimaa Tampereen Sävelessä 2015.
– Evert Ekroth -palkinto 2015.
– Yleisradion parhaan kotimaisen kuoron palkinto Harald Andersén -kilpailussa 2016.
– Mahlerin kahdeksannen sinfonian esitys Radion sinfoniaorkesterin kanssa Helsingin Juhlaviikoilla 2018, johtajana Hannu Lintu.

Oletko sinä Spiran uusi taiteellinen johtaja? Lähetä hakemuksesi sisältäen CV:n ja palkkatoivomuksen viimeistään 30.4.2019 osoitteeseen spiraensemble@gmail.com.

Lisätietoja antaa:
Cecilia Wikman
Puheenjohtaja, Spira Ensemble
Puhelin: 040-163 85 93
Sähköposti: spiraensemble@gmail.com.

Akademiska Sångföreningen söker dirigent / Akademiska Sångföreningen hakee kuoronjohtajaa

tiistai, 19 maaliskuu 2019 08:55

Akademiska Sångföreningen söker dirigent / Akademiska Sångföreningen hakee kuoronjohtajaa

AKADEMISKA SÅNGFÖRENINGEN söker ny ordinarie DIRIGENT från och med höstterminen 2019

Vi förväntar oss att du är en kompetent, driven och inspirerande konstnärlig ledare med erfarenhet av kördirigering, som med stadig hand men med glimten i ögat vill arbeta långsiktigt med ambitiösa musikaliska målsättningar tillsammans med en engagerad kör. Relevant musikalisk utbildning ser vi som meriterande.Läs mer på www.akademen.com/rekry och sänd oss din fritt formulerade ansökan jämte ersättningsanspråk, CV och minst ett arbetsprov på adress rekry@akademen.com allra senast torsdag 2.5.2019 kl. 16:00.

Vår kontaktperson Jonatan Höglund svarar gärna på frågor per e-post rekry@akademen.com eller per telefon +358‑50‑5166564.

Akademiska Sångföreningen, även känd som Akademen, är en modern, aktiv och ambitiös akademisk manskör i Helsingfors, grundad 1838 av Fredrik Pacius. Kören har ungefär sextio aktiva sångare i åldern tjugo till fyrtio år som alla brinner för körsång. Kören är en välskött registrerad förening med sund ekonomi och driven administration. Kören har sedan år 2008 letts av Kari Turunen, som nu efter vårterminen flyttar utomlands för nya utmaningar.

Vi ser fram emot din ansökan!

————-
————-

AKADEMISKA SÅNGFÖRENINGEN
hakee uutta
KUORONJOHTAJAA
syksystä  2019 alkaen.

Odotamme että olet ammattitaitoinen, intohimoinen, inspiroiva ja motivoiva taiteellinen johtaja, omaat kokemusta kuoronjohdosta, ja haluat vakaalla kädellä ja pilke silmäkulmassa työskennellä pitkäjänteisesti kunnianhimoisten musiikillisten tavoitteiden parissa yhdessä motivoituneen kuoron kanssa. Relevantti musiikkikoulutus luetaan meriitiksi.

Lue lisää tehtävästä ja hausta osoitteessa: akademen.com/rekry. Lähetä vapaasti muotoiltu hakemuksesi, palkkatoiveesi, CV sekä vähintään yksi työnäyte osoitteeseen rekry@akademen.com viimeistään torstaina 2. toukokuuta 2019.

Rekrytointivastaavamme Jonatan Höglund vastaa mielellään kysymyksiin sähköpostitse osoitteesta rekry@akademen.com tai puhelimitse numerosta +358-50-5166564.

Akademiska Sångföreningen, eli Akademen, on moderni, kunnianhimoinen ja aktiivinen akateeminen mieskuoro Helsingistä. Kuoron perusti Fredrik Pacius vuonna 1838. Akademeniin kuuluu noin 60 aktiivista laulajaa 20-40 vuoden ikähaarukassa, jotka kaikki suhtautuvat intohimoisesti kuorolauluun. Paitsi että kuoromme on musiikillisesti hyvässä kunnossa, toiminnan taustalla on vakaalla taloudella ja sitoutuneella hallinnolla varustettu rekisteröity yhdistys. Kuoroa on johtanut vuodesta 2008 alkaen Kari Turunen, joka kevään päätteeksi muuttaa ulkomaille uusien haasteiden pariin.

Odotamme innolla hakemustasi!

Ilmoituksen vanhenemisajankohta: 2.5.2019

Kuva: @akademen

Helsingin filharmoninen kuoro hakee kuoromestaria

torstai, 7 maaliskuu 2019 02:09

Helsingin filharmoninen kuoro hakee kuoromestaria

Helsingin filharmoninen kuoro vakiinnutti 10-vuotisjuhlavuotenaan 2017 asemansa yhtenä Suomen johtavista suurkuoroista. Mediassa huomioitiin kuoron rohkeat ohjelmistovalinnat, metallikas sointi ja ilmaisuvoima. Juhlavuoden ohjelmistossa oli mm. parhaita kuorokohtauksia oopperoista, Verdin ja Mozartin Requiem, Klamin Psalmus sekä dramatisoitu versio Brittenin Saint Nicolas -kantaatista. 2018 kuoro panosti näyttämötyöskentelyyn kolmessa suurproduktiossa: Carmina Burana, Candide sekä Don Carlos. Kuoro on vieraillut myös Heinäveden ja Ilmajoen musiikkijuhlilla. HFK on viime vuosina tehnyt orkesteriyhteistyötä lukuisten orkesterien kanssa, mm. Vaasan kaupunginorkesteri, Kirkkonummen orkesteri, Helsinki Sinfonietta ja Ylioppilaskunnan soittajat. HFK:n taiteellisena johtajana on toiminut syksystä 2016 Jonas Rannila.

Helsingin filharmoninen kuoro -yhdistys ry hakee

KUOROMESTARIA

osa-aikaiseen, kahden vuoden määräaikaiseen työsuhteeseen alkaen 1.9.2019 tai sopimuksen mukaan.

Kuoromestarin tehtäviin kuuluu kuoron valmentaminen sekä taiteellisen tason kehittäminen, äänenmuodostuksen opetus, harjoituspianistina toimiminen ja kuoron omien esiintymisten johtaminen. Kuoromestari tekee tiivistä yhteistyötä taiteellisen johtajan kanssa ja raportoi yhdistyksen hallitukselle.

Tarjoamme mielenkiintoisen ja haastavan työn, monipuolisen ja taitavan kuoron sekä mahdollisuuden osallistua toimintamme kehittämiseen. Työtä tarjoamme vähintään 30h/kausi (10 harjoitusta). Lisäksi pyrimme järjestämään vähintään yhden esiintyminen kuoron kanssa/kausi.

Hakijalta edellytämme soveltuvaa koulutusta ja työkokemusta, pianonsoittotaitoa, hyviä yhteistyö- ja vuorovaikutustaitoja sekä verkostoitumiskykyä. Odotamme hakijalta vähintään vahvaa suomen- tai englanninkielen taitoa. Muu kielitaito katsotaan eduksi. Arvostamme myös monipuolista musiikkimaailman kontaktiverkostoa ja kuorokirjallisuuden laajaa tuntemusta.

Hakemukset ansioluetteloineen pyydetään toimittamaan sähköisesti osoitteeseen puheenjohtaja@helsinginfilharmoninenkuoro.fi ma 18.3.2019 mennessä.

Koejohdot ja -soitot järjestetään 16.4. ja 23.4. klo 18-21. Kappaleet ovat: Rautavaara: Herran rukous (Isä meidän) ja Puccini: Gira la cote (Turandot; harjoitusnumerot 9-19).

Lisätietoja antaa yhdistyksen hallituksen puheenjohtaja Katja Tammela, puh. 040 7028 926 (parhaiten tavoitat: pe 1.3. klo 18-21, su 10.3. klo 16-18 sekä ti 12.3.-ke 13.3. klo 9-10 ja 18-20) tai sähköpostitse puheenjohtaja@helsinginfilharmoninenkuoro.fi.

www.helsinginfilharmoninenkuoro.fi

Merzi Rajala on Vuoden kuoronjohtaja 2019

lauantai, 9 helmikuu 2019 08:30

Merzi Rajala on Vuoden kuoronjohtaja 2019

Kuva Henrik Kettunen / Cartina

Suomen Kuoronjohtajayhdistys ry on valinnut Vuoden 2019 kuoronjohtajaksi Merzi Rajalan Porvoosta.

Merzi Rajala on uraauurtava kuoronjohtaja, pedagogi ja kouluttaja, jonka erityisosaaminen on rytmisessä musiikissa. Hän on kehittänyt suomalaista rytmisen kuoronjohdon koulutusta niin Metropolia Ammattikorkeakoulussa kuin Sibelius-Akatemiassa sekä kouluttanut kuoroja ja lauluyhtyeitä lauluimprovisaatiossa. Rajala tunnetaan myös monipuolisena kuoro- ja lauluyhtyemusiikin säveltäjänä ja sovittajana.

Rajala on valmistunut laulupedagogiksi Oulunkylän Pop&Jazz -konservatoriosta v. 1999, kuoronjohtajaksi (AMK) Metropoliasta v. 2013 sekä musiikin maisteriksi Sibelius-Akatemian kansainvälisestä Global Music -koulutusohjelmasta v. 2018. Lisäksi hän on valmistunut ensimmäisenä suomalaisena Tanskan Royal Academy of Musicista rytmisen kuoronjohdon maisteriksi v. 2016. Lopputyönsä Rajala teki nimenomaan rytmisen kuoronjohdon koulutuksen kehittämisestä ja toteuttamisesta Suomessa.

Merzi Rajala on kysytty rytmisen kuoromusiikin kouluttaja ympäri Suomea ja maailmaa. Hänen ansiostaan rytmisen kuoronjohdon yliopistotasoista koulutusta on lähdetty toteuttamaan Sibelius-Akatemiassa, jonka kuorotoimikunnan historian ensimmäiseksi rytmimusiikkia edustavaksi jäseneksi hänet kutsuttiin. Vuonna 2017 hän aloitti Inspiration Course for global Choir Leadership -kurssin, joka kokoaa kuoronjohdon opiskelijoita ja ammattilaisia ympäri Suomen neljänä viikonloppuna lukuvuodessa saamaan työkaluja rytmimusiikin johtamiseen.

Merzi Rajala johtaa itse kolmea kuoroa: musiikinopettajista koostuvaa Open Voice -naiskuoroa, Sibelius-Akatemian Global Choir -rytmimusiikkikuoroa sekä porvoolaista rytmimusiikkiin erikoistunutta sekakuoro Partitaa. Näiden lisäksi Rajala laulaa vokaali-improvisaatiokollektiivi AITO:ssa ja tanskalaisessa RAMA Voices:ssa. Hän on laulanut myös lauluyhtye AiA:ssa sekä maailmanmainetta aikanaan niittäneessä Adiemuksessa. Rajala on toiminut myös kapellimestarina Oulun Kaupunginteatterin musikaaleissa Addam´s Family (2015), My Fair Lady (2018) ja Peppi Pitkätossu (2019).

Lisätietoa osoitteesta merzirajala.fi.

Vuoden Kuoronjohtaja julkaistiin Paavalinkirkossa Helsingissä Suomen kuoronjohtajayhdistyksen Talvipäivien yhteydessä lauantaina 9.2.2019.

Aikasemmin palkitut kuoronjohtajat löydät täältä.

Medicanto (Helsinki) hakee johtajaa

lauantai, 12 tammikuu 2019 02:16

Medicanto (Helsinki) hakee johtajaa

Lääkärikuoro Medicanto on n. 30 laulajan aktiivinen sekakuoro, jonka ohjelmisto koostuu ikivihreistä Mozartin Requiemiin. Haemme innostavaa, motivoitunutta ja sitoutumishaluista kuoronjohtajaa, joka haluaa johtaa aktiivista ja kehittymiskelpoista ja -haluista kuoroa.

Harjoitukset pidetään tiistaisin klo 18–21 Lääkäriliiton talossa Mäkelänkadulla Helsingissä.
Lisätietoja voi tiedustella 1.3. mennessä joko sanna.kivinen@fimnet.fi tai hallitus@medicanto.fi.